Bevezető | A magyar népzene | Magyar népdalstílusok | Népzenei dialektusok | Magyarországi népdalkutatás | Népzenei kiadványok

Új stílus

Utolsó közösségi érvényű népdalstílusunk nagy mennyiségű adatot magábafoglaló egység, melynek történeti kialakulását illetően még nem zárult le a szakmai vita. A típusok szilárdak, variálódásuk csekély, illetve jól áttekinthető. Bartók "forradalmi fejlődés" eredményének tekinti, amely a 19. század végén jött létre. Kodály régebbről származtatja a stílus formajegyeit. Egy 18. századi ének ("Prussziának királya") már egyesíti a késő-középkortól is kimutatható emelkedés elvét (A A 5 viszony) a visszatérő szerkezet tel (A X X A). Az újstílus azonban onnan számítható, amikor jellemzőnek tartott alkotóelemei - annak ellenére, hogy külön-külön már szinte valamennyi létezett régebben is - egy új ötvözetként, véglegesen megszilárdult kombinációban jelennek meg. Vargyas Lajos - Bartók álláspontját erősítve - 16 pontban határozta meg a stílusra jellemző kritériumokat. Ezek közül a legfontosabbak:

1. Visszatérő forma legfeljebb két (A, B) sorral.

2. Oktávnyi, vagy nagyobb hangterjedelem

3. Feszes giusto ritmus

4. Pontozott, szöveghez alkalmazkodó ritmus

5. Autentikus dallamfelépítés

6. Legfeljebb négyütemű sorok (az egyikben legfeljebb alkalmi bővülés lehetséges)

7. Nincs benne elvszerű, végigvitt 3/4 vagy 6/8-os alapritmus

8. Csak gyönge (nő-) zárlat lehetséges

9. Kötelező kadencia-képletek: 1 (5) x, 1 (b3) x (ez ritkán), 1 (1) x.

A legújabb kutatások eredményesen kísérelték meg a stílus régebbi és újabb rétegeinek - zenei jegyek alapján történő - elkülönítését. A korai új stílus lényegében még csak a visszatérő szerkezetet mutatja. Elterjedése az 1850-es évektől az 1870-es évekig követhető.

A vargyasi kritériumok valamennyi elemét a kifejlett új stílus tartalmazza, mely az új szerkezetet a lassú csárdással párhuzamosan kialakuló új (4/4-es, pontozott) ritmusrenddel kapcsolta össze az 1870-es években. Elterjedése az 1890-es évekig zajlott le.

Példák:

"Egyél-igyál édes testvér..."
"Általmentem én a Tiszán..."
"Voltam az almágyi pincébe..."
"Beteg vagyok, megrúgott egy pejló..."
"Ej, csillag, csillag, szép hajnali csillag..."