Bevezető | A magyar népzene | Magyar népdalstílusok | Népzenei dialektusok | Magyarországi népdalkutatás | Népzenei kiadványok
Vikár Béla
A népzene nyelvének földrajzi jellegű tagolódására először a nyelvész, Vikár Béla figyelt fel a század elején: "A dallamok több zenei fő dialektushoz tartoznak, melyeken belül aldialektusokat vehetünk észre. Miként a nyelvi - beszélt - tájszólás földrajzilag sokszor egymástól messze eső területeken oszlik el, úgy vagyunk a zenei tájszólásokkal is. [.] A zenei tájszólás - vizsgálataim szerint - a mennyire ma hozzávetőleg vélhetjük, megfelelő a nyelvi tájszólásnak, olyannyira, hogy ettől el sem választható." ["Élő nyelvemlékek" (Bp. 1901)]
Bartók Béla
Bartók Béla az ő eredményeit hasznosítva, már határozottan kitűzi a magyar népzene főbb dialektusterületeinek határait: "Az egész magyarlakta terület négy zenedialektus-területre osztható fel:
I. a dunántúli ,
II. a felsőmagyarországi a Dunától és Tiszától északra,
III. a tiszavidéki vagy nagyalföldi és
IV. az erdélyi (ideszámítva Bukovinát)
zenedialektus-terület. [.] Megjegyzendő, hogy zenedialektusbeli eltérések csak az ún. régi stílus dallamanyagában észlelhetők, tehát ez a felosztás a dallamoknak csak erre a részére vonatkozik." (Bartók: A magyar népdal Bp. 1924, VIII. old.)
Négy zenedialektus-terület
E felsorolásból csak Moldva magyarlakta területei hiányoztak, ahonnan akkor még nem álltak rendelkezésére adatok. Domokos Pál Péter, Veress Sándor és Lükő Gábor gyűjtőmunkája nyomán azután egy ötödik ( moldvai ) dialektus-terület határai is kirajzolódtak.
Domokos Pál Péter
A Panemex kiadó megbízásából a
Panem Multimédia Stúdió